Tag: snacks

Pudding Cups and Childhood Food Envy

Today I’m not feeling great.  Congestion, cough, sore throat. I suppose the best thing about my job is I work from home and can schlep around in my PJs if I want but it is also hard to really take a day off when I’m sick; however, I don’t mind because it keeps my mind occupied.    I swear like 4 people I know have this cold.  Sigh…

Anyway, I went to get some soup from Zuppa’s.  I love the Yucatan Chicken Tortilla soup.  Its flavorful and comforting.

yucatantortillaI also decided to get one of my favorite foods when I’m sick- a pudding cup.  Pudding cup you ask?  Well when I was little I always wanted cute little lunches with things like pudding cups but my family couldn’t afford them (plus, they aren’t exactly good for you).  I usually ended up getting hot lunch which was much cheaper. I think at the time my hot lunch cost 1.50.  I am sure it is much more now.  I could also get breakfast at school for a similar cost (or I ate breakfast at my seminary teacher’s house.  He made the most delicious sour dough biscuits and bread with a starter that went back generations).

My Mom has never been a big breakfast person, and usually had toast until she became gluten intolerant (now she can have gluten free bread but I don’t think she has toast as often as she used to).   However, her food allergies didn’t happen until I was nearly graduated from college so we had a lot of pasta, salads and sandwiches.  One friend I had said we had spaghetti every time she came to my house and she was my friend for about 7 years.  Perhaps this is why I’m so fond of the stuff today?  I love a good plate of spaghetti.

Interesting enough we almost never had the food my Mom grew up on- roasts, jello, canned goods and casseroles.  My Mom did make one yummy mexican tortilla style casserole but it was rare.  I don’t ever remember her using canned soups in anything.  When I went on my mission to Indiana all of these foods were very common and I had to get used to their high salt content.  I also don’t remember ever having wonder bread, plain yellow mustard, grape jelly, tv dinners or bologna.  Margarine was rarely used.

It was also a special treat to have cereal.  It was too expensive for a large family.  My siblings and I could go through a box of cereal in one morning sometimes and so you can imagine my feeling when I went to BYU and they had an entire wall of cereal!  It was very exciting!  My Mom also loves deli meat over the packaged slimy variety.  She would buy that on occasion and I still love it!

I don’t want you to get the impression that we were poor.  Far from it, but when you have a big family there are things that are harder to buy than others.

I also have a softspot for lunchables because they really are ridiculous.  Paying $4 for cute little crackers, ham and cheese, but then they are cute little crackers with ham and cheese.  Every once in a while I’ll buy one just to feel some sense of power in this world of chaos. 🙂pudding cups

But the ultimate coup de gras of treats I envied in my friends lunchboxes was pudding cups.  Tapioca, vanilla and especially chocolate.  I loved them and I still think they are tasty.  They are just so cute in their little cups.   So, if there is anything great about being an adult it is that I can buy pudding cups whenever I want without getting permission from anyone.  It’s the good life!

Can you relate to this?  Are there any foods you couldn’t have or afford as a kid that you love as an adult?  Any guilty pleasures? Please share in the comments section.  pudding cup

Advertisement

I Love Boxes

So lately I have gotten into the new trend of subscription boxes.  A friend told me about birchbox and I decided to sign up.  Its a monthly box of samples of health and beauty products.  For $110 a year or $10 a month you sign up and have no idea what you are going to get.  Since signing up for birchbox I’ve also signed up for ipsy and naturebox.

There are so many I could go box crazy.  I’ve always liked ‘a month’ clubs but they are usually so expensive that I couldn’t afford them.   For example, Harry and David fruit of the month is $405 a year and really the spoonable pears are the only thing they have that is very special.

You can also go on to any of the sites and order that month’s box items at full sizes for discount with free shipping.  If you like everything than you can order a full size version of the box. I’ve already ordered a few things that I’ve liked.  Its a lot of fun.

The coolest things about birchbox is you get points for putting reviews on their website of the products you receive.  You get 10 points per review and 100 points you get $10 off.  So I’ve only been a member for 3 months and already I’ve accumulated 168 points.  Not bad.  I can then get discounts.  Also if you buy full size products you get points that add up like I ordered nail polish for $8 including shipping and got 22 points.  Pretty cool!

Naturebox is cool because you get full size bags of all healthy products and you can go on the website and pick what you’d like or be surprised.  I am always on the lookout for healthy snacks so I love that. Another box I just signed up for is called Goodies that is only $7 and gives 4-5 full size healthy snacks that are a surprise but like birchbox they also have a points system that can save you money.  I mean what else can you get for $7 outside of a fast food meal?  So fun!

So here are some fun things I’ve gotten the last few months:

June Birchbox. I loved the apple peel and bark tea
May Birchbox. I loved the apple peel and bark tea
I loved the nail polish last month.  I ordered the whole set
I loved the nail polish last month. I ordered the whole set
July birchbox loved the detangler
July birchbox loved the detangler
July ipsy box.  Not as upscale as birchbox but a lot for the money.  Love the eye shadow
July ipsy box. Not as upscale as birchbox but a lot for the money. Love the eye shadow
Naturebox full of healthy snacks. 7 bags of $27. Dried fruits and yummy trail mix like bombay curried cashews, lone star snack mix and unami roasted nuts
Naturebox full of healthy snacks. 7 bags of $27. Dried fruits and yummy trail mix like bombay curried cashews, lone star snack mix and unami roasted nuts

Healthy Snacking

So I have another healthy living question.  Now that I am not eating fast food occasionally I will find myself hungry while in the car for long stretches.  For instance, yesterday I had a ton of errands that didn’t finish until around 3 pm.  In my previous life I would have gotten some fast food for lunch, but I can’t do that anymore.  Here’s my question- what snack could I have in my car that would be healthy, affordable, not melt, and not need refrigeration? Any ideas? Beef jerky was the best thing I was able to come up with. Thanks in advance for your help.

The Type of Snacks I would have eaten before